ورود مشترکین
گروه پیشگامان - پرسشهای متداول

 • اصطلاح خط رانژه به چه معناست؟

خط رانژه، خط تلفنی است که می‌تواند صدا و داده را هم‌زمان با هم روی یک خط منتقل کند. بنابراین قابلیت ارایهٔ سرویس ADSL را داراست.

به عبارتی دیگر در رانژه کردن، مسیر زوج‌سیم تلفن مشترک در MDF مخابرات را تغییر می‌دهند تا کابل تلفن مشترک از تجهیزات شرکت خدمات اینترنتی نیز بگذرد و امکان دریافت اینترنت را در کنار مکالمات صوتی داشته باشد.این تغییر مسیر به درخواست مشترک و با ارسال نامه از طرف شرکت به مخابرات صورت می‌گیرد.

 • اصطلاح پهنای باند چیست؟

این یک تعریف فنی دارد اما بیشتر برای توصیف اینکه چه مقدار اطلاعات در واحد زمان یک خط معمولی می تواند انتقال دهد بکار می رود و این به سرعت خط ارتباطی شما با اینترنت بستگی دارد.

 • اصطلاح ترافیک چیست؟

شامل  مجموع دانلود و آپلود مربوط به سرویس انتخابی هر مشترک می باشد. منظور از دانلود در ترافیک، اینکه فایلی رو در کامپیوترتان ذخیره کنید نیست، بلکه حتی وقتی وارد سایتی میشوید، حجم آن سایت هم که در سیستم شما باز می شود، یا فیلمی که آنلاین  تماشا می کنید، جزو دانلود محسوب می شود و یا وقتی می گوییم آپلود، فایلهایی هم که شما در  ایمیلتان ضمیمه می کنید نیز، محاسبه خواهد شد.

 • ADSL چیست؟

این روش بدون ایجاد خط جدید و با استفاده از پهنای باند استفاده نشده خط تلفن ارایه می شود. این خطوط پرسرعت با نصب تجهیزاتی در مرکز تلفن کاربران و از سویی نصب مودم خاص در محل استقرار کاربر مورد استفاده قرار می‌گیرد. از ویژگی‌های این خطوط عدم استفاده از خط تلفن است بعبارتی دیگر در زمان استفاده، تلفن کاربر اشغال نمی‌شود و هزینه‌های تلفن را به همراه ندارد و درهمین حال سرعتی معادل 40 برابرخطوط عادی را داشته باشد.

 • تفاوت ADSL و +ADSL2 چیست؟

حداکثر میزان پهنای باند در ADSL برای دانلود 8 مگابیت و برای ارسال 1 مگابیت می باشد در حالی که این میزان در ADSL2+ به ترتیب 24مگابیت و 5.1 مگابیت می باشد. همینطور سرعت برقرای لینک در ADSL حدود 30 ثانیه و در ADSL2+ حدود 10 ثانیه می باشد.

 • اصطلاح سینک به چه معناست؟

برقراری ارتباط فیزیکی بین دستگاه مودم و تجهیزات شرکت ارائه دهنده سرویس اینترنتی.

 • نویز بر روی خط تلفن من باعث بروز چه مشکلاتی می گردد؟

وجود نویز یکی از عواملی است که برروی خط ADSL اختلال ایجاد می­کنند و باعث بروز مشکلات متعدد می‌شود.نویز به دو صورت وجود دارد:نویز به صورت شنیداری بر روی بوق خط تلفن و نویز برروی خط ADSL که موجب افت کیفیت سرویس می‌شود.برای برطرف شدن نویز به صورت شنیداری برروی خط تلفن راهکاری ساده وجود دارد و آن استفاده از اسپلیتر است. نصب این ابزار بسیار ساده است و با استفاده از آن می‌توان، نویز موجود بر روی خط را برطرف کرد درباره مورد دوم عوامل زیر باعث آن می­شود: کلیه دستگاه‌های برقی (این دستگاه‌ها ممکن است بر روی  ADSLاخلال ایجاد کنند)، وجود تلفن بی‌سیم، کالر آی دی و فکس بر روی خط رانژه، سیم‌کشی نامناسب و کنار هم قرار گرفتن سیم تلفن با سیم‌های برق، نزدیکی موبایل به مودم. مشترکان می‌توانند از طریق تماس با واحد پشتیبانی، اطلاعات دقیقی درباره‌ی نویز خط خود به دست آورند.

 • پس از درخواست اینترنت پرسرعت پیشگامان، چه مدت زمانی طول می کشد تا سرویس راه اندازی شود؟

پس از واریز وجه به حساب شرکت پیشگامان و تسویه حساب کامل شما، به طور معمول 3 تا 5 روز کاری زمان می برد تا خط تلفن شما از طرف مخابرات رانژه شود، مگر اینکه مشکلاتی از سمت مراکز مخابراتی وجود داشته باشد.پس از آن نیز تا دو روز آینده عملیات نصب  - بسته به درخواست شما بصورت تلفنی یا حضوری -  انجام خواهد شد.

 • اگر هم اکنون از یک شرکت دیگر ADSL داشته باشیم چطور می توانیم به سراغ شما بیاییم؟

برای این منظور باید ابتدا از طریق آدرس ptes.ir مناطق تحت پوشش پیشگامان را مشاهده نموده و اگر تائید بود بایستی درخواست جمع آوری سرویس از طریق شرکتی که در حال حاضر با آن ارتباط دارید به مخابرات ارسال شود تا خط آزاد گردد. پس از آن شما بایستی از طریق سایت شرکت(ptes.ir) یا تلفن 37040 - 051 و یا از طریق نمایندگان ما درخراسان رضوی درخواست سرویس و ثبت نام نمایید.

 • اگر من بیشتر از مقدار تخصیص داده شده مصرف کنم چه اتفاقی می افتد؟

درصورت مصرف زودتر از موعد حجم ترافیک، می توانید نسبت به شارژ مجدد حساب خودتان اقدام نمائید و چنانچه حساب خودتان را شارژ ننمائید، به صورت اتوماتیک از سیستم قطع خواهید شد و امکان استفاده از اینترنت را تا شارژ مجدد نخواهید داشت.

 • من یک کاربر معمولی با روزی 4 الی 5 ساعت کار در اینترنت هستم،آیا سرویس 2 گیگابایتی برایم جوابگو است؟

البته که ملاک مصرف حجم اینترنت، مدت زمان کار با اینترنت نیست و به عوامل متعددی بستگی دارد اما طبق برآورد ما،چنانچه شما یک کاربر معمولی هستید این حجم ترافیکی که در سرویس های ما معرفی شده برای شما مناسب می باشد.

 • زمانی که چراغ ADSL مودم چشمک زن می شود باید چه اقداماتی انجام دهم؟

ابتدا باید اتصالات مودم خود را با تلفن چک کنید اگر مشکلی نبود باید تمامیه دستگاههایی که از تلفن استفاده می کنند (مانند گوشی تلفن،فکس و...)را جدا کرده و مودم را مستقیم (بدون اسپلیتر)به خط تلفن وصل کرده و مودم را روشن کنید اگر باز هم در حالت چشمک زن بود جهت چک از مرکز مخابراتی با کارشناسان پشتیبانی ما شماره37040 داخلی 2 تماس حاصل نمایید.

 • چگونه می توانم در صورت اتمام شارژ، سرویس اینترنتم را شارژ کنم؟

دو روش برای شارژ مجدد اینترنت شما وجود دارد:

از طریق اینترنت: با باز شدن صفحه پیشگامان می توانید با کارت اعتباری خود از طریق اینترنت شارژ انجام دهید.

از طریق واریز وجه به حساب شرکت پیشگامان:می توانید از طریق واریز وجه به کارت شرکت با شماره 6104337770027009 بانک ملت وجه مربوط به سرویس درخواستی خود را واریز نموده و سپس با شماره گیری 37040 داخلی 1 و اعلام مشخصات واریزی خود به کارشناسان فروش اینترنت خود را شارژ کنید.